Republika Malty, do której Was teraz zapraszam, to państwo wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym, obejmujące archipelag wysp Maltę Gozo i Comino. W 2012 r. kraj ten odwiedziło 1,454 mln turystów, co świadczy o jego atrakcyjności nie tylko dla Nowożeńców. Według International Living, Malta ma najlepszy klimat na świecie oraz jest zagłębiem szkół językowych przyciągających zwłaszcza młodych ludzi z całego świata. Myślę, że te argumenty wystarczą, abyście zechcieli poznać ten uroczy kraj bliżej.
Chociaż Malta jest jednym z najmniejszych państw świata (316 km² powierzchni), ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji dla każdego: dla miłośników historii i uzbrojenia, amatorów aktywnego wypoczynku, znawców sztuki i architektury, smakoszy oraz dla przeciętnego turysty spragnionego słońca i krystalicznie czystej wody. Około 95% powierzchni wyspy stanowi obszar miejski, co przy liczbie ludności na poziomie 450 tys. daje jeden z najgęściej zaludnionych krajów świata. Nie dajcie się jednak zwieść przekonaniu, że wszędzie jest tłok.
Oazy spokoju
Na południowym wybrzeżu wyspy znajdują się najpiękniejsze klify w całym kraju. Klify Dingli wyrastają z morza na wysokość ok. 200 m, poruszając wyobraźnię turystów podziwiających je ze szczytu skał lub z tyłów kaplicy św. Marii Magdaleny. Podążając wzdłuż wybrzeża można dotrzeć do jednej z największych atrakcji Malty – Błękitnej Groty. Urokliwa, ale kamienista plaża i kąpielisko w zatoce, nie stanowią takiej atrakcji jak rejs po okolicznych jaskiniach i zatoczkach, wypełnionych wodą w niebieskim i lazurowym kolorze. Niedaleko od klifów leżą ogrody Buskett z alejkami wytyczonymi pomiędzy drzewami cytrusowymi. Dawniej były one częścią terenów przyległych do pałacu Verdala, pochodzącego z okresu panowania zakonu rycerskiego, który został zbudowany dla Wielkiego Mistrza Hugona de Verdalle’a. W pobliżu ogrodów Buskett znajdują się Clapham Junction, tajemnicze koleiny, których przeznaczenie interpretuje się na wiele sposobów, żaden jednak nie jest pewny. Na wysokości Clapham Junction znajduje się Ta’ Dmejrek – najwyższy szczyt Malty (253 m n.p.m.).
Megalityczne świątynie
Najstarsze świątynie liczące ok. 5800 lat znajdują się na wyspie Gozo. Zachowały się tu dwie świątynie, zaliczane do najstarszych wolno stojących budowli na świecie. Z kolei w miejscowościach Hagar Qim, Mnajdra i Tarxien odkryto kompleksy budowli, prawdopodobnie świątyń megalitycznych. Zespół zbudowany z wapiennych skał i bloków ok. 5 tys. lat temu w Hagar Qim składał się z czterech budowli. Mnajdra została wzniesiona ok. 4 tys. lat temu, a jej układ jest mniej chaotyczny niż w Hagar Qim. Całość stanowią trzy sąsiadujące ze sobą części, a jedna z nich mogła służyć do odmierzania czasu. Tarxien wzniesiono ok. 3 500 p.n.e. z obrobionych bloków skalnych i ozdobiono rytymi i malowanymi dekoracjami. Świątynie wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowią jedną z największych atrakcji archeologicznych wyspy.
Nie tylko stolica
Zanim udacie się do Valletty, warto zatrzymać się w osadzie rybackiej Marsaxlokk. Jej urokliwy klimat budują kolorowe łodzie rybackie kołyszące się na wodzie, rybacy naprawiający sieci przy brzegu oraz targ. Stolica natomiast oferuje nieprzebraną i różnorodną gamę propozycji turystycznych. Można zwiedzić układ obronny z fortem św. Elma, bramami, wieżami i uliczkami, konkatedrę św. Jana i inne kościoły, Pałac Wielkich Mistrzów, Teatr Manoela (trzeci najstarszy teatr Europy), Narodowe Muzea: Archeologiczne, Sztuk Pięknych, Wojny, Malta Experience. Zmęczeni możecie odpocząć przy głównej ulicy miasta zamknietej dla ruchu kołowego, Triq ir-Repubblika, pełnej sklepów i restauracji. Miasto najprzyjemniej ogląda się z łódki lub stateczku wycieczkowego płynącego wzdłuż wybrzeża. Dawniej stolicą była Mdina, zwana „Cichym Miastem”, osadzona na wzgórzu. Znajdują się tutaj wspaniałe domy i pałace należące do rodzin arystokratycznych, które przyjeżdżają do miasta tylko czasami. Warto zobaczyć zdobioną bramę, katedrę św. Piotra i Pawła oraz pospacerować po wąskich, brukowanych uliczkach. Pomiędzy Mdiną a Rabatem można jeszcze podziwiać Ogrody Howarda nazwane tak na cześć pierwszego prezydenta Malty. W Rabacie zobaczcie katakumby św. Agaty, grotę św. Pawła oraz katakumby św. Pawła, które stanowią kilometry tuneli pokrytych freskami.
Najpiękniejsze plaże i zatoki
Jedną z nich jest na pewno Rajska Zatoka, na której można nie tylko wspaniale plażować, ale też zagrać w siatkówkę czy popływać kajakiem. W Anchor Bay czeka na Was szmaragdowa woda i kolorowe bajkowe domki zbudowane na potrzeby kręconego tutaj filmu „Popeye”. Najdłuższą piaszczystą plażą na wyspie jest Mellieha Bay, w okolicy której położonych jest mnóstwo hoteli i kompleksów turystycznych, dlatego oprócz wielu atrakcji znaleźć tutaj można tłumy plażowiczów. Jeżeli poszukujecie spokojniejszych miejsc, warto pokonać 200 schodów i zejść na plażę Ghajn Tuffieha. Aktywnie czas możecie też spędzić w Golden Bay, ponieważ czekają na Was narty wodne, paralotnie oraz restauracje i kawiarenki, w których trzeba przekąsić coś smacznego.
O charakterze kuchni maltańskiej decyduje bliskość Włoch oraz pozostałości po Brytyjczykach, ponieważ Malta była ich kolonią. Dlatego tak popularne są z jednej strony potrawy z makaronu, a z drugiej steki, szarlotka i smażona ryba z frytkami. Do picia polecam rodzime wina i piwa. Ciekawostką jest też fakt, że po Brytyjczykach pozostał Malcie ruch lewostronny i czerwone budki telefoniczne, a urzędowym językiem, poza maltańskim, jest również język angielski, co ułatwia komunikację.