Malta – magia dla zakochanych

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on StumbleUpon0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0

malta
Republika Malty, do której Was teraz zapraszam, to państwo wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym, obejmujące archipelag wysp Maltę Gozo i Comino. W 2012 r. kraj ten odwiedziło 1,454 mln turystów, co świadczy o jego atrakcyjności nie tylko dla Nowożeńców. Według International Living, Malta ma najlepszy klimat na świecie oraz jest zagłębiem szkół językowych przyciągających zwłaszcza młodych ludzi z całego świata. Myślę, że te argumenty wystarczą, abyście zechcieli poznać ten uroczy kraj bliżej.

Chociaż Malta jest jednym z najmniejszych państw świata (316 km² powierzchni), ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji dla każdego: dla miłośników historii i uzbrojenia, amatorów aktywnego wypoczynku, znawców sztuki i architektury, smakoszy oraz dla przeciętnego turysty spragnionego słońca i krystalicznie czystej wody. Około 95% powierzchni wyspy stanowi obszar miejski, co przy liczbie ludności na poziomie 450 tys. daje jeden z najgęściej zaludnionych krajów świata. Nie dajcie się jednak zwieść przekonaniu, że wszędzie jest tłok.

Oazy spokoju
Na południowym wybrzeżu wyspy znajdują się najpiękniejsze klify w całym kraju. Klify Dingli wyrastają z morza na wysokość ok. 200 m, poruszając wyobraźnię turystów podziwiających je ze szczytu skał lub z tyłów kaplicy św. Marii Magdaleny. Podążając wzdłuż wybrzeża można dotrzeć do jednej z największych atrakcji Malty – Błękitnej Groty. Urokliwa, ale kamienista plaża i kąpielisko w zatoce, nie stanowią takiej atrakcji jak rejs po okolicznych jaskiniach i zatoczkach, wypełnionych wodą w niebieskim i lazurowym kolorze. Niedaleko od klifów leżą ogrody Buskett z alejkami wytyczonymi pomiędzy drzewami cytrusowymi. Dawniej były one częścią terenów przyległych do pałacu Verdala, pochodzącego z okresu panowania zakonu rycerskiego, który został zbudowany dla Wielkiego Mistrza Hugona de Verdalle’a. W pobliżu ogrodów Buskett znajdują się Clapham Junction, tajemnicze koleiny, których przeznaczenie interpretuje się na wiele sposobów, żaden jednak nie jest pewny. Na wysokości Clapham Junction znajduje się Ta’ Dmejrek – najwyższy szczyt Malty (253 m n.p.m.).

Megalityczne świątynie
Najstarsze świątynie liczące ok. 5800 lat znajdują się na wyspie Gozo. Zachowały się tu dwie świątynie, zaliczane do najstarszych wolno stojących budowli na świecie. Z kolei w miejscowościach Hagar Qim, Mnajdra i Tarxien odkryto kompleksy budowli, prawdopodobnie świątyń megalitycznych. Zespół zbudowany z wapiennych skał i bloków ok. 5 tys. lat temu w Hagar Qim składał się z czterech budowli. Mnajdra została wzniesiona ok. 4 tys. lat temu, a jej układ jest mniej chaotyczny niż w Hagar Qim. Całość stanowią trzy sąsiadujące ze sobą części, a jedna z nich mogła służyć do odmierzania czasu. Tarxien wzniesiono ok. 3 500 p.n.e. z obrobionych bloków skalnych i ozdobiono rytymi i malowanymi dekoracjami. Świątynie wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowią jedną z największych atrakcji archeologicznych wyspy.

Nie tylko stolica
Zanim udacie się do Valletty, warto zatrzymać się w osadzie rybackiej Marsaxlokk. Jej urokliwy klimat budują kolorowe łodzie rybackie kołyszące się na wodzie, rybacy naprawiający sieci przy brzegu oraz targ. Stolica natomiast oferuje nieprzebraną i różnorodną gamę propozycji turystycznych. Można zwiedzić układ obronny z fortem św. Elma, bramami, wieżami i uliczkami, konkatedrę św. Jana i inne kościoły, Pałac Wielkich Mistrzów, Teatr Manoela (trzeci najstarszy teatr Europy), Narodowe Muzea: Archeologiczne, Sztuk Pięknych, Wojny, Malta Experience. Zmęczeni możecie odpocząć przy głównej ulicy miasta zamknietej dla ruchu kołowego, Triq ir-Repubblika, pełnej sklepów i restauracji. Miasto najprzyjemniej ogląda się z łódki lub stateczku wycieczkowego płynącego wzdłuż wybrzeża. Dawniej stolicą była Mdina, zwana „Cichym Miastem”, osadzona na wzgórzu. Znajdują się tutaj wspaniałe domy i pałace należące do rodzin arystokratycznych, które przyjeżdżają do miasta tylko czasami. Warto zobaczyć zdobioną bramę, katedrę św. Piotra i Pawła oraz pospacerować po wąskich, brukowanych uliczkach. Pomiędzy Mdiną a Rabatem można jeszcze podziwiać Ogrody Howarda nazwane tak na cześć pierwszego prezydenta Malty. W Rabacie zobaczcie katakumby św. Agaty, grotę św. Pawła oraz katakumby św. Pawła, które stanowią kilometry tuneli pokrytych freskami.

Najpiękniejsze plaże i zatoki
Jedną z nich jest na pewno Rajska Zatoka, na której można nie tylko wspaniale plażować, ale też zagrać w siatkówkę czy popływać kajakiem. W Anchor Bay czeka na Was szmaragdowa woda i kolorowe bajkowe domki zbudowane na potrzeby kręconego tutaj filmu „Popeye”. Najdłuższą piaszczystą plażą na wyspie jest Mellieha Bay, w okolicy której położonych jest mnóstwo hoteli i kompleksów turystycznych, dlatego oprócz wielu atrakcji znaleźć tutaj można tłumy plażowiczów. Jeżeli poszukujecie spokojniejszych miejsc, warto pokonać 200 schodów i zejść na plażę Ghajn Tuffieha. Aktywnie czas możecie też spędzić w Golden Bay, ponieważ czekają na Was narty wodne, paralotnie oraz restauracje i kawiarenki, w których trzeba przekąsić coś smacznego.
O charakterze kuchni maltańskiej decyduje bliskość Włoch oraz pozostałości po Brytyjczykach, ponieważ Malta była ich kolonią. Dlatego tak popularne są z jednej strony potrawy z makaronu, a z drugiej steki, szarlotka i smażona ryba z frytkami. Do picia polecam rodzime wina i piwa. Ciekawostką jest też fakt, że po Brytyjczykach pozostał Malcie ruch lewostronny i czerwone budki telefoniczne, a urzędowym językiem, poza maltańskim, jest również język angielski, co ułatwia komunikację.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.