Jak wypisać zaproszenia na ślub dla gości?

Ślub to najważniejszy z momentów w życiu każdej osoby. Skupiamy się na każdym drobiazgu i dopracowujemy najdrobniejsze detale, aby nic nie zaburzyło perfekcji tego wyjątkowego dnia. Zaproszenia na ślub są nieodłącznym elementem, który nie tylko we właściwy sposób powiadomi najbliższych o tym ważnym wydarzeniu, ale również, jak wynika ze zwyczaju, będzie doskonałą pamiątką dla każdego z członków rodziny i znajomych. Przez zaproszenia na ślub możemy też powiedzieć o wiele więcej niż tylko zawrzeć szczegóły dotyczące przebiegu uroczystości. Możemy wyrazić swój styl, zainteresowania, pokazać designem zaproszenia formułę przyjęcia czy też zawrzeć dodatkową, cenną dla gości informację.

Zaproszenia na ślub – praktyczne wskazówki

Pierwszym pytaniem, na jakie muszą sobie odpowiedzieć przyszli małżonkowie to czy zaproszenia na ślub będą wypisywane ręcznie, czy drukowane. Obecnie obie formy przyjęły się i uważane są za poprawne, chociaż w przypadku przyjęć kameralnych częściej spotyka się formę pisemną, a na duże wesela – drukowane zaproszenia na ślub.

Elegancko i oryginalnie wypełnione zaproszenia na ślub zawierają zindywidualizowane formuły, którymi zapraszamy swoich gości. Zależnie od wybranej formuły dla zaproszenia na ślub imiona i nazwiska powinno się odmieniać zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny. Jeżeli pojawią się wątpliwości co do właściwej formy odmiany nazwiska – lepiej upewnić się i dopytać gościa.

Zaproszenia na ślub mają pewne stałe zasady świadczące o szacunku dla gości i znajomości poprawnych zasad savoir-vivre. Taką zasadą jest wypisywanie na zaproszeniu w pierwszej kolejności imienia i nazwiska kobiety, następnie imienia i nazwiska towarzyszącego jej mężczyzny. Imiona dzieci dopisuje się w dalszej kolejności lub pozostawia się dopisek „wraz z dziećmi”.

Przyjęło się również, że zaproszenia na ślub dla rodziców, a czasami również dziadków wyglądają nieco inaczej niż dla pozostałych uczestników ślubu. Mogą zawierać dodatkową treść, która wyróżni tych wyjątkowych gości.

Najważniejsze informacje, jakie muszą zawierać zaproszenia na ślub

Skupiając się na prawidłowym zapisie imion i nazwisk, ich kolejności oraz efekcie końcowym zaproszenia na ślub nie można zapomnieć o podstawowych informacjach, które musi zawierać zaproszenie. Oprócz właściwie wypisanych lub nadrukowanych imion gości trzeba zawrzeć koniecznie imiona i nazwiska przyszłych małżonków, dokładną datę ślubu, miejsce zaślubin i miejsce, gdzie odbędzie się przyjęcie (czasami ze wskazaniem najlepszego sposobu dojazdu) oraz prośbę o potwierdzenie przybycia z preferowaną formą kontaktu. Jeśli zadbasz o te szczegóły, masz pewność, że zaproszenia na ślub zawierają wszystkie najważniejsze informacje, a Twoi goście nie będą mieli problemu z trafieniem czy zaplanowaniem podróży.

Wiele młodych par dodaje do zaproszenia na ślub swój ulubiony cytat, fragment wiersza lub piosenki, który jest dla nich ważny. Im bardziej spersonalizowanie zaproszenia na ślub, tym więcej zaangażowania w jego wykonanie widać, co na pewno docenią goście.