Zaszelkowana wygoda

Gdy dziś szelki męskie są polecane, to z dwóch głównych powodów: dla wygody oraz z powodu jakiejś specjalnej okazji, jak np. ślubu. Dzięki szelkom spodnie leżą prawidłowo, a pasek nie ściska niepotrzebnie brzucha. Prawdą też jest, że z tych właśnie powodów są one zalecane szczególnie osobom tęższym. Jak to się więc dzieje, że coraz więcej młodych ludzi, świadomych własnej wartości i stylu pojawia się zaszelkowanych na ulicach?

Szelki dla cowboya czyli dla pracujących mężczyzn

Dla wielu szelki to bardzo prozaiczny element ubioru męskiego kojarzony z klimatem filmów akcji rozgrywających się na Dzikim Zachodzie – z westernami. Dzięki nim stały się atrybutem silnych i odważnych mężczyzn, walczących z przeciwnościami losu, trudną do ujarzmienia naturą, chciwością oraz innymi ludzkimi słabościami. Dlaczego szelki uosabiamy z tym, po części przez westerny skonstruowanym, męskim stereotypem?

Zazwyczaj westerny gloryfikują typ awanturniczego rewolwerowca. Ci jednak, z powodów zawodowych zazwyczaj chodzili z paskiem objuczonym rewolwerami. Jeśli szelki widać w westernach, to noszą i pokazują je mężczyźni przy pracy – zajęci brudną pracą nie zważali oni na konwenanse, nakazujące ukryć szelki przynajmniej pod kamizelką. W mokrej od potu bawełnianej podkoszulce z długimi rękawami i workowatymi spodniami przytrzymywanymi szelkami pracowali w ziemi w poszukiwaniu złota lub poganiali po stepie krowy – upraszczając nieco, naturalnie.

To, że te filmowe obrazy nie całkiem odbiegały od prawdy potwierdzają fotografie dokumentalne, przedstawiające wytrwałych poszukiwaczy złota w szelkach, stojących ciasno grupkami i opartych o długie łopaty. W tym kontekście kulturowym szelki męskie były częścią stroju do pracy przede wszystkim o zaletach praktycznych.

Szelki z jeansami po amerykańsku

Paradoksalnie ten strój roboczy zainspirował projektantów do stworzenia niezwykle popularnego wizerunku workera. Łączy on szelki z innym dziś niezwykle cenionym wynalazkiem Dzikiego Zachodu: z jeansami. Jest to strój absolutnie nastawiony na wygodę, o wysokiej wartości czynnika coolness. Od niedawna Manhatan i Brooklyn Nowego Yorku zaludniają brodate typy w kraciastych koszulach, markowych jeansach o obniżonym kroczu i paradoksalnie z tradycyjnymi szelkami w najlepszym wydaniu.

Wszystko razem stanowi bardzo ciekawe połączenie, typowe dla naszych przekornych czasów. Jeansy to przecież część garderoby, która nie tak dawno awansowała do rangi klasy biznesu. Szelki natomiast, w swej klasycznej formie z wyrafinowanymi skórzanymi połączeniami dołączanymi do spodni na guziki, od czasów poszukiwaczy złota stały się w praktyce coraz bardziej synonimem luksusu i raczej sztywnych konwenansów. To więc dość ciekawe spotkanie jeszcze nie tak dawno tak różnie kojarzonych elementów stroju.

W tym połączeniu szelki to nie tylko wygoda noszenia. To element stylu w sam raz dla ludzi kreatywnych, którzy wyznają odmienny, przewartościowany stosunek do pracy, w której zamiast możliwości wzbogacenia się szukają przede wszystkim samorealizacji i przyjemności. To generacja workerow w średnim wieku, którzy zapewnili sobie byt materialny i teraz w życiu szukają przede wszystkim pełnowartościowych rzeczy, jak np. klasyczne, częściowo ręcznie wykonywane szelki męskie. Jeśli chodzi o modę ich styl oznacza porzucenie trzymania się konwenansów na rzecz świadomego igrania z nimi bez konieczności ucieczki od elegancji.

Szelkowy zawrót głowy

Taki styl wywołał dość duże zamieszanie w świecie męskiej mody. Z jednej strony jeansy w połączeniu z szelkami oferują obecnie wszyscy najważniejsi producenci. Te szelki męskie w klasycznej formie mogą być całe z błyszczącej skory naturalnej, z płasko plecionych bawełnianych sznurków lub z kolorowej taśmy galanteryjnej z zaskakująco oryginalnymi nadrukami. Z drugiej strony producenci tradycyjnych szelek starają się usilnie poszerzyć asortyment o produkty o jeszcze bardziej luksusowym charakterze, jak np. przez zastosowanie specjalnie zaprojektowanych przędzy z domieszką kaszmiru.

W tej całej historii ciekawe jest, że szelki znowu w jakiś sposób pojawiły się w kontekście mody dla pracujących. Czy to powrót do amerykańskich źródeł, czy to świadome nawiązanie do początków państwa amerykańskiego? W każdym razie nie trwało długo, gdy nietypowe szelki zaczęły chodzić do pracy w naszej części świata. W naszym sklepie Modini.pl oferujemy szelki męskie wysokiej jakości ze skórzanymi elementami, które zapewnią wygodę i będą manifestem elegancji na co dzień. Kierując się właśnie tymi nowymi pryncypiami mody szybko znajdą Państwo również u nas pasującą koszulę, marynarkę oraz muszkę z konieczną odrobiną ekstrawagancji. Zapraszamy!

Dodaj komentarz