Temat daty ważności perfum nie dla wszystkich jest tak oczywisty. Dlatego właśnie dziś nadszedł ten czas, aby trochę bliżej pochylić się nad tym zagadnieniem. Czy perfumy mogą się zepsuć? Jak z nich korzystać, aby jak najdłużej cieszyć się ich dobrodziejstwem? Jak je przechowywać? Oraz czy istnieje jakiś złoty środek, by utrzymać je w najlepszej kondycji przez bardzo długi czas? Poniżej kilka odpowiedzi na zadane powyżej pytania. Zapraszamy do lektury i życzymy wielu pięknie pachnących flakonów dzięki zastosowaniu tych porad.
Czy perfumy się psują?
Okazuje się, że perfumy mogą mieć swój termin przydatności. Jak wszystko, co jest przeznaczone do spożycia lub używania bezpośrednio na ciało. Warto więc wiedzieć, że trzeba mieć na uwadze kilka sposobów na to, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie, by nam długo służyły. Wystarczy spełnić tylko kilka wytycznych chcąc wykorzystać je w pełni i do końca cieszyć się ich fantastycznym zapachem.
Jak to rozpoznać? Czy da się w jakikolwiek sposób stwierdzić, że dane perfumy nie nadają się już do użytku? Owszem i to bardzo prosta sprawa. W celu sprawdzenia ważności zapachu na samym początku należy po prostu spojrzeć na opakowanie i zobaczyć czy zawarta na nim data jest jeszcze ważna. Jeżeli takowej nie możemy znaleźć, to wystarczy rozpylić w powietrzu lub na blister dane perfumy. Jeśli okaże się, że nie pachną zbyt ładnie lub wręcz przeciwnie – wywietrzały, to pierwsza oznaka, że ta kompozycja zapachowa nie nadaje się już do użytku.
Kolejną sprawą jest kolor. Jeżeli trzymamy jakiś zapach już chwilę czasu i widzimy, że jego barwa z sukcesywnie się zmienia, to również jest to oznaka tego, że traci na swoich właściwościach i lada moment może stać się niezdatnym do zastosowania. Jeśli jednak zapach nadal pozostaje ten sam, a kolor zmienił się jedynie delikatnie i chcemy ich wciąż używać, to uważajmy z aplikowaniem takich perfum na ubraniach. Mogą one pozostawić na nich niesforne plamy, które niekoniecznie zejdą przy kolejnym praniu.
Jak długo mogą stać perfumy?
Mówi się, że perfumy mogą być przechowywane i używane mniej więcej do trzech lat. Jest to uzależnione oczywiście od warunków, w jakich przetrzymujemy zapach i jak często z nich korzystamy. Tak, częstotliwość stosowania kompozycji również ma wpływ na to, jak długo będziemy mogli z niej czerpać radość. Czasem zdarza się, że osoby sprzedają wieloletnie perfumy jeszcze w zafoliowanych pudełkach i są one jak najbardziej zdatne do użycia – pomimo upływu swojej daty przydatności.
Wszystko zależy też od tego, jakim kto jest perfumomaniakiem. Jeżeli osoba stosuje zapachy na co dzień, to jest duże prawdopodobieństwo, że raczej nigdy nie doświadczy zepsutych perfum. Natomiast osoba, która używa kompozycji aromatycznych rzadko i okazjonalnie może się spotkać z takim zjawiskiem, ale wcale nie musi. Nie jest to żadna zasada, że każdy kto korzysta z perfum, musi zaznać takiej okoliczności.
Jak przetrzymywać perfumy?
To dobre pytanie, aczkolwiek może wydawać się nawet banalne. Jednak odpowiedź na nie, nie jest do końca tak oczywista. Bowiem perfumy zarówno oryginalne, jak i perfumy francuskie ze względu na swoje przechowywanie również mogą stracić na właściwościach i tym samym skróci się ich data ważności. Decydującym czynnikiem jest to, aby wiedzieć jak robić to poprawnie i zgodnie z wytycznymi, które sprawią, że przetrzymywanie perfum wpłynie pozytywnie na ich termin przydatności.
Istotną rolę odgrywa przede wszystkim temperatura otoczenia, w której trzymane są nasze zapachy. Wiadomo, że nie może ona przekraczać 25 stopni ani nie powinna spadać poniżej 16. Jest to uwarunkowane tym, że w wyższej lub niższej temperaturze składniki, które są wymieszane we flakonie mogą różnie reagować na jej zmianę i wobec tego psuć się, zmieniać kolor lub zapach perfum. Dodatkowo znaczącą kwestią jest wilgotność powietrza, która poniekąd jest też powiązana z temperaturą. Jest to kluczowa rzecz, ponieważ zbyt mały lub zbyt duży jej procent w powietrzu, także może spowodować negatywne reakcje zachodzące w perfumach.
Znaczącym faktem jest tak samo miejsce przechowywania. Nie zaleca się stawiania flakonów w łazience, właśnie ze względu na wymienione wcześniej czynniki zmienne – temperatura i wilgotność. Nie poleca się również przechowywania perfum na parapetach lub miejscach dobrze nasłonecznionych. Promienie dobiegające przez cały dzień zza okna mogą w szybki i niestety bardzo negatywny sposób zadziałać na kompozycje zapachowe. Najlepiej byłoby przetrzymywać je w miejscu suchym, nieodstępnym dla promieni słonecznych oraz w mniej więcej stałych warunkach temperaturowych.