Chcesz być zdrową żoną? Dowiedz się w jaki sposób prawidłowo badać tarczycę

Każde ciało ludzkie składa się z tych samych elementów, jednak różni się pewnymi cechami od pozostałych organizmów. Wygląd i charakter człowieka, nawet niektóre z jego zdolności są uzależnione od ilości hormonów, które odziedziczył. W przypadku niedoczynności lub nadczynności określonego hormonu, w wyglądzie zewnętrznym są widoczne pewne zmiany. Dotyczy to występowania nadmiernego owłosienia lub niekontrolowanej nadwagi. Jeśli wymienionym problemom towarzyszą nagłe uderzenia gorąca, ciągle zimne stopy i dłonie, nadmierna potliwość lub wypadanie włosów, ma to związek z nieprawidłowo działającą tarczycą.

Przebieg badania USG

Endokrynolog wystawia diagnozę przy pomocy odpowiednich zabiegów. Może badać okolice tarczycy palcami, uciskając delikatnie szyję pacjenta. Taka metoda pozwoli wyczuć wyraźne guzki, ale nie gwarantuje precyzyjnych wyników. Aby dokonać szczegółowej obserwacji organu, wykonuje się badania USG tarczycy. Jest to zabieg prosty, bezbolesny i krótkotrwały. Pacjent musi położyć się na leżance i trwać nieruchomo. Lekarz smaruje szyję badanego specjalnym żelem medycznym. Następnie, przy pomocy urządzenia zakończonego okrągłą głowicą, lekarz przesuwa sprzętem po skórze pacjenta. Jednocześnie na podłączonym ekranie wyświetla się obraz badanego obszaru. Dzięki dużemu kontrastowi, zarys jest dla lekarza bardzo wyraźny i prosty do odczytania. Po kilkunastu minutach zabieg dobiega końca. Endokrynolog otrzymuje wydruki i zdjęcia ultrasonograficzne, na podstawie których wyciąga wnioski.

DENTeam zaznacza, że przyczyny niedoczynności tarczycy mogą być różne. Niedobór odpowiedniego hormonu może być dziedziczny. Możliwe jest również, że problem pojawił się z powodu niedoboru jodu w organizmie. Leczenie zaburzenia polega na dostarczaniu hormonu. Lekarstwa należy spożywać przed pierwszym posiłkiem, lub przed snem, dwie godziny po ostatnim posiłku. Leczenie w przypadku kobiet w ciąży lub osób starszych przebiega nieco inaczej. Z tego powodu endokrynolodzy dokładnie badają pacjentów i traktują każdy przypadek indywidualnie.

Dodaj komentarz