Wybór zespołu na wesele

Ślub i wesele to najpiękniejszy czas w życiu młodych ludzi. Nic więc dziwnego, że chcą oni, aby wszystkie usługi były na najwyższym poziomie, a goście zadowoleni. Oprócz wyboru sali, jedzenia czy strojów muszą zadbać także o oprawę muzyczną. I to właśnie od niej w największej mierze będzie zależeć poziom udanej zabawy.

Zespół czy DJ?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” obydwu opcji. Na początek przyjrzyjmy się bliżej DJ-owi. Odtwarza on utwory z płyt lub komputera. Niewątpliwą zaletą jest to, że jego repertuar jest o wiele bogatszy niż zespołów muzycznych. Bez problemu może „puścić” większość utworów, o które prosi para młoda lub goście. O wiele łatwiej jest również ingerować w rodzaj granych piosenek, dając Dj-owi np. wcześniej uzgodnioną z nim listę.

Z kolei wybierając zespół muzyczny musimy liczyć się z tym, że ma on określone, wyćwiczone utwory, które może zagrać. Jeśli ktoś z gości zażyczy sobie mniej znaną piosenkę, to szansa na jej wykonanie jest znikoma. Również para młoda musi dostosować się do rodzaju granej muzyki. Więc jeśli chce ona, aby wykonywany był konkretny typ, to najlepiej poszukać takiego zespołu, który w jak największym stopniu spełni oczekiwania. Jest dużo kapel, które grają na żywo, więc jeśli jest to dla nas ważne, to niewątpliwie mają przewagę nad DJ-em. Niestety często zdarza się, że na weselu zespół muzyczny również pije alkohol, a potem nie jest już w stanie nawet zagrać kolejnych utworów. Warto tę kwestię poruszyć np. przed podpisaniem umowy.

Jeśli przywiązujemy wagę do tradycji i chcemy, aby podczas wyprowadzenia z domu panny młodej grana była muzyka na instrumentach, to zespół będzie dobrym wyborem, chyba że stać nas na wynajęcie kilku dodatkowych osób, które zadbają o ten aspekt.

Budżet weselny

Należy wziąć pod uwagę także budżet, jaki chcemy i możemy przeznaczyć na oprawę muzyczną wesela. Wybierając DJ-a prawdopodobnie zapłacimy kilkakrotnie mniej niż za zespół muzyczny. Koszt DJ-a, jak i kapeli weselnej, zależy przede wszystkim od regionu, miejscowości, ale również od „prestiżu”. Początkujący DJ może wziąć 500 zł za całonocną imprezę, natomiast jego popularny kolega po fachu zgarnie np. 2500 zł. Tak samo jest z zespołem. Jeden może zagrać za 5000 zł, ale są też i takie, które ze względu na dużą liczbę posiadanych instrumentów i zagranych wesel wezmą 10000 zł. Przy podejmowaniu decyzji warto pamiętać również o opłacie za jedzenie dla usługodawcy. Jeśli przykładowo za „talerzyk” płacimy 200 zł, to w przypadku DJ-a zapłacimy tylko 200 zł więcej. Natomiast przy zespole pięcioosobowym opłata ta wzrośnie już do 1000 zł. Wszystko zależy od możliwości finansowych pary młodej.

Praktyczne wskazówki

Niektóre zespoły są bardzo popularne, przez co mają zajętych większość terminów. Dlatego jeśli zależy nam na konkretnej dacie, warto zrobić rezerwację nawet na 3 lata wcześniej. Przy wyborze można, ale niekoniecznie trzeba kierować się opiniami znajomych, ponieważ to, co może im się podobać, nie musi wcale spodobać się nam (sposób grania czy prowadzenia imprezy weselnej, w tym różnych zabaw dla gości). Niezależnie od tego, czy wybraliśmy DJ-a czy też kapelę, warto porozmawiać o repertuarze. No i przede wszystkim czytajmy dokładnie umowę! A jeśli szukacie profesjonalnego nagłośnienia czy instrumentów na zabawę weselną, zajrzyjcie na stronę www.muzyczny.pl.

Dodaj komentarz